One Piece Forum Role Play
One Piece Forun Role Playine hoş geldin. Onaylama mail'i geç düşüyor haberin olsun.

Join the forum, it's quick and easy

One Piece Forum Role Play
One Piece Forun Role Playine hoş geldin. Onaylama mail'i geç düşüyor haberin olsun.

Forum Rp'si nedir? Yenir mi?

Forum Rp'si nedir? Yenir mi? Empty Forum Rp'si nedir? Yenir mi?

Mesaj tarafından Crocodile Çarş. Tem. 24, 2024 4:48 pm

Sitede rp'nin ne olduğunu yeni öğrenen oyuncular olabileceğinden böyle bir konu açma gereği duydum.

RP Nedir?

RP (Role Play) Rol yapma oyunudur. Kendi oluşturduğunuz karakterlere bürünüp, onları oynarsınız, kelimenin tam anlamı ile onların rolünü yaparsınız. Sıradan bir online oyun gibi. Ama sıradan online oyunlardan farkı karakterinizle istediğinizi yapabilir ve düşüncelerini ön plana çıkarabilirsiniz. Hatta eğer duygu ve düşüncelerinizi ön plana çıkartırsanız yaptığınız rp daha kaliteli olur ve bir o kadarda hamlenizin başarılı olma şansı artar.

RP Kuralları

Anlatıcılar İçin:
Anlatıcı: Oyunda karakterinizin var olduğu evreni yöneten kişidir. Karakteriniz bir hareket yaptığında (bu ister saldırı ister başka birşey olsun) o hareketin gerçekleşip gerçekleşmediğini GM belirler. Aynı zamanda npc'leri de(oyuncu olmayan karakterler) GM kontrol eder. Tabiki RP içinde GM'lerinde uyması gereken kuralar vardır.

1. 2 oyuncu dövüşürken GM'ler taraf tutmamalıdırlar. Bu kural oyuncu vs NPC dövüşünde de geçerlidir.(hakem gibi düşünün)

2. GM bir oyuncu bir hareket denediğinde o hareketi yapabilecek veya yapamıyacak olduğunu belirlemek için önce Oyuncu'nun stat puanlarına sonra yazılan RP'ye bakar

3. GM bir Oyuncu herhangi bir mekana girdiğinde ona o an mekanda olan her şeyi anlatmak zorundadır. (Mesela: Oyuncu bir bara girdiğinde barda ortalama kaç kişi olduğunu, neler yaptıklarını, barın ayrıntılarını yani oyuncunun işine yarayabilecek herşeyi anlatmak zorundadır.)(Açık mekanlarda buna dahildir)(Elbette oyuncunun o an görmemesi gereken şeyler olabilir)

Oyuncular İçin:

1. Olabildiğince imla kurallarına uymalıdır. (Yazı tabanlı bir oyun oynuyoruz işte bu yüzden yazıların düzgün olması önemlidir)

2. Eğer GM işini düzgün yaptıysa oyuncunun GM'ye itiraz etme hakkı yoktur (Şöyle düşün: Yolda yürürken kafanıza saksı düştü. Buna itiraz edip yeniden yolda yürüyemezsiniz değil mi? RP'de de olay böyle başınıza gelenlere itiraz edemezsiniz.)

3. Kendi karakterinizden başka hiç bir şeyi kontrol edemezsiniz. Yazınızı uzatmak için duygu ve düşüncelerinizi ön plana çıkarmalısınız.

Örnek:
Anlatıcı şehir sokakları betimlemesi yapar. Ve oyuncu cevap yazar:

(Hatalı RP: Yolda yürürgen ayaıma taş takıldı ve ayağım çok açıdı ama yinede yürümeye devam edip hemen ilerde ki berbere girdim. Berberde 2 kişi kavga ediyordu.)

Neden Hatalı?
Ömcelikle imlaya dikkat etmemiş ve GM"nin yerine hamle yaptı, ayağının takılıp takılmadığına anlatıcı yani GM karar verir. Bu kararı verirken oyuncunun çevikliğini hesaba katar. İleride berber açık mı kapalı GM karar verir. Berberde ne olduğunu GM betimler. Oyuncu içeride kaç kişi olduğuna karar veremez.

Doğru RP: Şehri kendi gözünden betimler. Sonra devam eder (Saçlarımı kestirmek için şehrin sokaklarında yürüyordum. Annem zorla berbere gönderdiği için aslında saçımı kestirmeyi hiç istemiyordum. Saçımı kestirince nasıl nolacak diye düşünerek yürürken yolda gördüğüm ilk berbere girecektim. Yaklaşık 6 aydır kesmediğim bu saçları neden kesmek zorundaydım ki? Bu şekilde kara kara düşünerek berbere doğru ilerlemeye devam ettim. )

4. Sitemizde minimum RP uzunluğu 5 satırdır. (Elbette bu kural duruma göre biraz esnektir, bazen dövüş rplerinde veya diyaloglarda kısa olabiliyor ama RP diye 1 satırlık hiçbir duygu veya düşünce belirtmeyen yazılarıda kabul etmeyiz. Böyle bir şey olursa sizden tekrar tur yazmanızı isteyebiliriz. Beklediğimiz şey emek.)

HEPİNİZE İYİ RP'LER

Spoiler:
Crocodile
Crocodile
Kurucu
Kurucu

https://onepiece-roleplay.yetkinforum.com